Home

Below is an important announcement from Assembly of Turkish American Associations (ATAA). For more information, please visit ATAA's website.

 

IT IS TIME FOR US TO ACT NOW!


Dear Friends and Members of the Turkish-American Community:

At the beginning of a new era "Yes We Can", as Turkish Americans this is our opportunity to join together and organize better than ever before to activate our community, to have our voices heard, to show our strength and to take action. Challenges ahead of us could only be overcome by uniting together and making sure that our local representatives know who we are.
 
Chaos always leads the way to opportunities to change for better.  It is our responsibility to catch this spark at this time and reach out the right way to the New Administration and members of the Congress and Senate to enlighten them on Turkish American community, on Turkish American relations and to remind them the importance of fostering this relationship.  It is critical to do this out reach well as they take office and send the message out before the inauguration, as there is reliable news that President-Elect Obama may use the g-word in his April 24 proclamation, and embolden Congress to pass a resolution.
 
As ATAA, we have sent out a letter to President-Elect Obama and will follow up with another letter. We are sending out letters from the ATAA to each member of the Congress and Senate to remind them of the importance of Turkish American relations and to congratulate the new members. 
 
We encourage you to send out letters to your Congress and Senate in your district offices and then to follow up with calling for an appointment and visiting them. Please also spread news about this campaign to Turkish Americans and friends of Turkey you know, to do the same.
 

To make it simple for you to send out letters you can use the CapWiz system provided by the Turkish Coalition of America.  Two letter templates have been provided and randomly appear on the Action alert page. Please click here and enter your zip code; and your name and address information on the following page. Your letter will be faxed automatically to your Representative.
It is the residents of this country that can make a difference in the Turkish American relations and it is up to you to take action. We must have every resident send a letter to their Congressman and Senator.
 
If you have any questions, please do not hesitate to contact us at (202) 483-9090 or at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
 
PLEASE KEEP US INFORMED OF YOUR FOLLOW UPS AND LET US KNOW IF WE COULD BE OF FURTHER HELP.
 
We thank you for your efforts.
 
Sincerely,

Nurten Ural, President
Assembly of Turkish American Associations

ARTIK HAREKETE GEÇME ZAMANI!

 
Sevgili Dostlarımız ve Türk-Amerikan Toplumunun Değerli Üyeleri,
 
Amerikan siyasetinde yeni bir dönemin baŞladığı bu günlerde, Türk-Amerikan toplumu olarak bizler de daha iyi örgütlenip beraberce harekete geçebileceğimiz ve sesimizi duyurabileceğimiz bir değiŞim sürecinin içine girmiŞ bulunmaktayız.
Önümüzdeki zorlukları toplumca bir bütün olarak atlatabilmemiz için yapmamız gereken ilk şey yerel düzeyde temsilcilerimizin bizleri daha yakından tanımalarını sağlamaktır.
 
Esas itibariyle iktidar değişiklikleri sırasında kendiliğinden ortaya çıkan bir takım fırsatları değerlendirebilen gruplar kendilerini daha iyiye götürecek bir sürecin kapısını aralamaktadırlar. Benzer bir süreci yaşadığımız bu noktada bizlere düşen sorumluluk yeni hükümete, Kongre ve Senato'nun yeni üyelerine ulaşmak, onları Türk-Amerikan ilişkileri, Türkiye ve Amerika'daki toplumumuz hakkında aydınlatmaktır. Bu hususta yeni seçilmiş olan başkan, başkan yardımcısı ve ekibine, Senato ve Kongre üyelerine ulaşmak için vakit kaybetmeden harekete geçmemiz gerekmektedir; zira güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgilere göre yeni Başkan Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasında "soykırım" kelimesini kullanma olasılığı ve Kongre'nin yeni bir tasarı geçirme ihtimali çok yüksektir.
 
4 Kasım seçimlerinin hemen sonrasında bir bilgi notu ile sizlere duyurduğumuz üzere ATAA ofisinden önümüzdeki dönem baŞkanı Barack Obama'ya bir mektup göndermiştik ve bu günlerde yeni bir mektup göndereceğiz. Kongre ve Senato'nun yeni dönem üyelerinin tamamına tebrik mektupları göndermekteyiz ve Türkiye ile ilgili meselelerde bilgi notları iletmekteyiz. Sizleri de benzer mektuplar göndermeye ve yerel temsilcilerinizden randevu alıp, ofislerinde ziyaret etmeye davet ediyoruz. Bu süreci sizin için kolaylaştırmak için Turkish Coalition of America tarafından hizmetinize sunulan CapWiz programını kullanabilirsiniz. Hazırladığımız "Action Alert Page" içerisinde iki adet örnek mektup bulabilirsiniz. İmzalayacağınız mektuplar otomatik olarak temsilcinize fakslanacaktır.
 
Türk-Amerikan ilişkilerini gerçekten değiştirme kuvveti Amerikan vatandaşlarında ve yasal olarak Amerika'da ikamet eden Türk vatandaşlarındadır. Sorularınız için (202) 483-9090 numaralı telefondan veya This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinden bize ulaşabilirsiniz. Mektuplarınızı gönderdikten sonra lütfen bizi bilgilendiriniz ve yardım edebileceğimiz hususları bildiriniz.
 
İlginiz için şimdiden teşekkür ederiz.
 
Saygılarımla,
Nurten Ural, President
Assembly of Turkish American Associations

 

 

You are here: Home Front Page General Announcements It is Time for Us to Act Now!